Ústup po porážce na východní frontě

Strhující svědectví o útěku a přežití po zhroucení německé armády
Autor: 
ISBN: 
978-80-7433-358-3
Rozsah: 
312 stran
Formát: 
130 x 200 mm
Vazba: 
pevná
Dostupnost: 
Skladem
Cena: 
379 Kč

V červnu 1944 zahájila Rudá armáda v Bělorusku na východní frontě operaci Bagration, masivní ofenzivu, která rozdrtila Hitlerovu skupinu armád Střed. Němečtí vojáci, kteří nebyli obklíčeni a zajati, se museli probojovat zpět k vlastním liniím přes stovky kilometrů nepřátelského území. Toto je příběh jednoho z nich, Clause Neubera, mladého dělostřeleckého důstojníka, který podrobně popisuje své zážitky během velkého ústupu.
Strhující vyprávění provází čtenáře zoufalými obrannými a týlovými boji, které měly zastavit neúprosný sovětský postup a probít se z kotlů mezi Minskem a řekou Berezinou. Po téměř sedmdesáti dnech na útěku, kdy žil pod širým nebem, byl odkázán na laskavost vesničanů, snášel extrémní zimu, mokro a hlad a každý den žil se stále přítomnou hrozbou zrady a uvěznění, našel cestu zpět k německým liniím.
Nezapomenutelné osobní svědectví přináší dramatický pohled na dopady sovětské ofenzívy a dezintegraci celé německé armády. Zaznamenává každodenní podrobnosti o tom, jak taková hořká porážka vypadala. Odhaluje, jak jednotliví vojáci přežili díky statečnosti, vynalézavosti a vytrvalosti - a také díky přátelství několika věrných kamarádů.

Napínavá, dobře napsaná a strhující kniha. Pozoruhodné vyprávění dvacetiletého německého vojáka o přežití za nepřátelskou linií.
Dr. Adrian Greaves
Každý, kdo se zajímá o druhou světovou válku, by si měl najít čas a tuto knihu si přečíst, protože na rozdíl od knih, které vyprávějí o konfliktu, tato publikace vypráví o mužích. Těch, kteří bojovali a umírali při plnění své povinnosti, jak ji sami chápali. Výsledkem toho všeho je skutečně poutavé čtení, jež vám přiblíží muže, kteří tam byli.