Svědectví o velkém hladomoru

Strhující příběh novináře, který odhalil světu šokující pravdu o hladomoru na Ukrajině
ISBN: 
978-80-7433-392-7
Rozsah: 
352 stran
Formát: 
130 x 200 mm
Vazba: 
pevná
Dostupnost: 
Skladem
Cena: 
379 Kč

Muž, který viděl příliš

Ve třicátých letech 20. století uskuteční mladý novinář Gareth Jones několik cest do komunistického impéria. Jako jeden z mála lidí ze Západu odhalí šokující pravdu o situaci obyvatel SSSR. Hovoří s členy státního aparátu, ale i s obyčejnými lidmi – dělníky a rolníky. Na vlastní oči vidí sovětské zločiny a na Ukrajině vyslechne lidi umírající hlady. Brzy se také dozvídá o projevech kanibalismu.

Po návratu na Západ sděluje světu pravdu o „komunistickém ráji“. Je štván zkorumpovanými novináři, kteří se snaží zpochybnit věrohodnost jeho zpráv.
Po několika letech za nevyjasněných okolností umírá. Stane se tak proto, že odhalil pravdu?
Gareth Jones jako jeden z prvních porozuměl mechanismům vládnoucím světu v třicátých letech: zrodu diktátorských režimů nebo rozvoji propagandy. Předpověděl útok na Polsko a válku Sovětů s nacisty. Způsob, jímž měl být umlčen, inspiroval do-konce Georga Orwella během psaní románu Farma zvířat.

PŘÍBĚH GARETHA JONESE ZTVÁRNILA V POLITICKÉM THRILLERU PAN JONES REŽISÉRKA AGNIESZKA HOLLAND, KTERÁ BYLA TŘIKRÁT NOMINOVANÁ NA OSKARA. V MEZINÁRODNÍM OBSAZENÍ FILMU SE OBJEVILI ZAHRANIČNÍ HVĚZDY JAKO JAMES NORTON, VANESSA KIRBY A PETER SARSGAARD. FILM SE PROMÍTAL V KINECH V ROCE 2019.