ŠUMAVA LITERA 2020

24/11/2020

Festival Šumava litera probíhá od roku 2015, jeho pořadateli jsou Městské kulturní středisko Vimperk, spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze, za podpory města Vimperk. Festival byl podpořen z rozpočtu Jihočeského kraje.

Hlavní festivalový týden se koná každý rok v listopadu ve Vimperku a partnerských městech a obcích. V letošním ročníku jste se kromě Vimperka mohli těšit na připravené pořady ve Čkyni, Horní Plané, Kašperských Horách, Klatovech, Plzni, Prachaticích, Sušici, Strážném a Volyni. Nosným tématem letošního roku byl král Šumavy a hlavním hostem festivalu byl ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích Ivo Kareš.

Cílem festivalu je přiblížit široké veřejnosti všechny knihy s tématikou Šumavy či šumavských autorů, které byly vydány v předchozím roce. Pro letošní ročník bylo tedy nominováno 43 knih.

V hlavní soutěži Šumavy litery o Ceny Johanna Steinbrenera letos vybírala vítězné knihy porota ve složení Jan Stifter (předseda), Eva Buryánová, Jan Cempírek, Martina Kunclová, Hana Soukupová, Jan Viener.

Kategorie beletrie a poezie
1. místo Rosa Tahedl – „Svědectví z poválečné Šumavy“
2. místo David Jan Žák – „Zmizení Edwina Lindy“
3. místo František Daniel Merth – „Jdou krásné básně kolem mne“

Kategorie fotografické a výtvarné knihy
1. místo Jan Lakosil – „Sudety krásné i bouřící 1938“
2. místo Petr Moravec – „Šumava poetická a kouzelná / Der Böhmerwald, seine Poesie und Magie“
3. místo Emil Kintzl – „Zmizelá Šumava 2“

Kategorie historické a faktografické publikace
1. místo Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“
2. místo Tereza Blažková – „Zapomenuté stopy dřevařů na Šumavě“
3. místo Josef Pecka – „Toulání za šumavskými sklárnami“

Jako Kniha roku byla porotou vybrána kniha Peter Becher – „Adalbert Stifter: Touha po harmonii“.

Do Síně slávy byl uveden Jan Mareš, tvůrce webového portálu „Kohoutí kříž“.

Cenu předsedy poroty obdržela publikace Josefa Kroutvora „Lesní eseje“.

Cenu Šumavská ozvěna přiřkli návštěvníci webových stránek Šumavy litery knize Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2“. Tato cena byla letošní novinkou, celkem bylo odevzdáno 905 platných hlasů. „Zmizelá Šumava 2“ získala 541 hlasů.

Cenu Šumava virtuální uděluje porota ve složení Radan Běhoun, Petr Kuncl a Jindřich Sova. Vybírala z nabídky webových stránek, blogů, facebooků, audio a video materiálů s tematikou Šumavy.
Cenu ve formě čestného uznání získala facebooková stránka „Stará Šumava a kousek Českého lesa“, kterou tvoří kašperskohorský truhlář Miroslav Kůs.

Cenu knihovníků vyhrála kniha Marie Frankové „Poválečné osudy šumavských rodáků".

Cenu Šumavského pivovaru Vimperk získala kniha Emila Kintzla a Jana Fišera „Zmizelá Šumava 2.

Autorem skleněné knihy - ceny Johanna Steinbrenera je vimperský sklář Jaroslav Zedník.

Partnery festivalu jsou: Městská knihovna Vimperk, Městské muzeum ve Volyni, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Knihovna města Plzeň, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Synagoga ve Čkyni, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory, SIRKUS – Sušické kulturní centrum, hotel Zlatá hvězda, Kavárna Happy Coffee, Kavárna Ve Skále, Správa Národního parku Šumava a Střední škola a základní škola Nerudovka Vimperk

Festival letos bohužel musel proběhnout pouze v online formátu se značně změněným programem. Část pořadů byla předtočena a následně promítnuta do internetového světa. Slavnostní galavečer s udílením cen Johanna Steinbrenera se vysílal živě a také bohužel bez diváků v sále. Veškerá videa a podrobnosti o knihách z letošního ročníku naleznete na stránkách www.sumava-litera.cz